ניר שביב עורכי דין |Shaviv Law Office

שוק הנדל״ן ברומניה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

סקירת שוק כללית 

*נכון לפברואר 2020

שוק הנדל״ן ברומניה ממשיך לעלות במלוא הקיטור. הכלכלה צומחת בקצב טוב (אם כי, בסביבה אינפלציונית יחסית, כאשר הגירעון הממשלתי במדינה ממשיך לגדול והמטבע מאבד מערכו). כמו כן, הפוליטיקה במדינה עדיין מאופיינת בשחיתות, בהתאם ״למסורת״ המקומית במדינה. התל״ג של המשק הרומני עלה ב-4.1% ב-2019, שזה שיעור עליה די מדהים. התל״ג הרומני עולה בשיעורים דרמטיים בכל שנה בשנים האחרונות (החל משנת 2014).

בכל הנוגע לנדל״ן המצב ״ממליגה״ (כלומר, טוב!). בשנת 2019, מחירי הנדל״ן עלו בממוצע של יותר מ-8%, ל-€1,341 (US$ 1,488) למ״ר (עליה דומה נרשמת בכל שנה בשנים האחרונות ברומניה). מחירי הבתים עלו בשנה החולפת בממוצע של 5.42% (עליה ריאלית של 4.45% בניכוי אינפלציה). בכל הערים הגדולות נרשמו עליות מחירים. בבוקרשט הבירה, נרשמה עליה במחירים של נכסי נדל״ן בשיעור של 5.84%, קרי €1,413 (US$ 1,568) למ״ר. עליות דומות נרשמו גם בקלוז׳-נאפוקה, טימישוארה, קונסטנצה ובראסוב. 

הביקוש לנדל״ן ממשיך להיות איתן. ברבעון השלישי של 2019, הביקוש למגורים בערים הגדולות עלה ב-16% (לפי AnalizeImobiliare) מספר עסקאות הנדל״ן הרומניה גדל ב-11% ב-2019 אל מול 2018. עם זאת, עקב קשיים מנהלתיים, קצב אישורי הוצאת היתרי בנייה במדינה אינו תואם את קצב הביקוש למגורים במדינה. מחירי הבתים בבוקרשט למשל הם בערך 1500 אירו בממוצע למ״ר. 

למשרדנו שיתוף פעולה עם משרד מגוון גורמים משפטיים ברומניה לצורך ביצוע עסקאות נדל״ן מורכבות, והקמת קרנות להשקעה בנדל״ן בכל רחבי רומניה. כמו כן, משרדנו מנוסה בעריכת עסקאות ברומניה, והיה מעורב בהשקעות במספר פרויקטים במדינה.

שאלות תשובות

התשואה ברומניה למשקיעים היא טובה, כאשר דירת 120 מ״ר תכניס שכירות בגובה 950 אירו לחודש, המשקפת תשואה שנתית של 6.1% על הכסף. דירת 70 מ״ר תכניס 550 אירו לחודש. המשקפת גם היא שנתית של 6.1% על ההשקעה. כמו כן, שוק השכירות ברומניה מיטיב עם בעלי דירות.

חשוב לציין כי אין הגבלות על בעלות נכסים על ידי זרים. רכישת אדמה לבנייה היא נושא מורכב יותר, אולם הדרך המומלצת לכך היא לרוב לרכוש אדמה על ידי ישות משפטית שהתאגדה ברומניה. עוד חשוב לציין כי בוקרשט ורומניה בכלל מהווה מציאה מבחינת הזדמנויות הנדל״ן שלה: החקיקה במדינה ברובה לטובת בעלי הדירות, ועלויות העסקה שם נמוכות.

בהתאם לאמנה בין המדינות, תושב ישראל שהפיק הכנסה החייבת במס ברומניה, תתיר ישראל בניכוי מהמס את המס ששולם ברומניה. סכום הזיכוי לא יעלה על סכום המס שבו חבה ההכנסה הנ”ל בישראל.

פרוייקטים שבצענו ברומניה

סגירת תפריט
Call Now Button

צור קשר

השאירו פרטים ונחזור בהקדם!