ניר שביב עורכי דין |Shaviv Law Office

שוק הנדל״ן בפורטוגל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

סקירת שוק כללית 

*נכון לפברואר 2020

נכון לתחילת שנת 2020, אפשר לזהות כי מחירי הנדל״ן בפורטוגל ממשיכים להאמיר בעוצמה, נוכח שיעור ריבית נמוך וכלכלה המספקת תנאים טובים לצמיחה. בשנת 2019, עלו המחירים בכלל המדינה בשיעור של שמונה אחוזים, למחיר של €1,312 או US$1,46 למ״ר. מחירי הנדל״ן במדינה נמצאים במגמת עלייה רצופה משנת 2014, וקצב עליית המחירים גדל משנה לשנה. 

במטרופולין ליסבון, עיר הבירה, מחירי הנדל״ן הריאליים עלו ב-9.2% בשנה החולפת, ומחירי הנדל״ן עלו ב-23 מתוך 24 המחוזות של העיר. העיירה סינטרה (Sintra) שבמחוז ליסבון, רשמה עליה של 18.3% אחוזים, ועליות דרמטיות דומות נרשמו גם בגונדומר (Gondomar), וילה (Vila), בראגה (Braga) ומחוזות נוספים.  הביקוש לנכסים נותר יציב: במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של 2019, נפח העסקאות לבתים עלה בשיעור של 4.3%. ישנו מס שנכנס לתוקף בשנת 2017 על נכסי יוקרה בפורטוגל, אולם בפועל הוא לא השפיע כמעט בכלל על נפח עסקאות בדירות יוקרה במדינה.

התשואה משכירות בליסבון נעה בטווח של 5.4%-6.2%. העלות של דירת 85 מ״ר ממוצעת עומדת על בערך מאתיים אלף אירו. דירות 120 מ״ר עולות בסביבות השלוש-מאות אלף אירו, ואילו דירות יוקרה של 250 מ״ר עולות מעט פחות ממיליון אירו. שוק הנדל״ן בפורטוגל צפוי להיות יציב השנה, כאשר סוכנות הדירוג מוד׳יס (Moodys) צופה המשך עליות בערך באיזור ה-4%, שזו אמנם עליה מתונה ביחס ל-2019, אך עדיין משקפת המשך גידול במחירים, והמשך מגמה חיובית בכלכלה במשק הפורטוגלי (קצב הצמיחה בפורטוגל מתון יחסית, ועמד על 2% ב-2019. המגמה צפויה להיות דומה בשנתיים הקרובות). 

למשרדנו שיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מקומי בפורטוגל לצורך ביצוע עסקאות נדל״ן מורכבות, והקמת קרנות להשקעה בנדל״ן בפורטוגל. כמו כן, משרדנו מנוסה בעריכת עסקאות במדינה, ומתמצא בחוק ובהסדרים המיוחדים למשקיעים בפורטוגל.

שאלות תשובות

בפורטוגל אין כל מגבלה בחוק על בעלות קניינית של נכסים בידי זרים, ועלויות עסקה בשוק הנדל״ן הפורטוגלי נמוכות יחסית. פורטוגל מעניקה אשרת תושבות לאזרחים שאינם ממדינות האיחוד האירופי (non-EU citizens) אשר מעוניינים לקנות נדל״ן בשווי מינימלי של חמש מאות אלף אירו, מה שמאפשר לבעלי הנכסים גישה לכל מדינות האיחוד האירופי בהתאם לאמנת שנגן (Schengen Area). לאחר חמש שנים, ניתן להגיש בקשה לתושבות קבועה.

רמת המיסוי בפורטוגל עבור משקיעים היא בינונית-גבוהה. ההכנסה משכירות ממוסה בשיעור ממוצע של 28%, ומנוכה במקור מן הדייר. עלויות התחזוקה של הדירה ניתנות לניכוי במס מסכום הברוטו של השכ״ד. מס רווחי ההון (מס שבח), עומד על 28%, מעט יותר מבישראל (25%). בפורטוגל אין מס ירושה ואין מס על עסקאות מתנה. מס ההכנסה לתושבים בפורטוגל דומה לשיעור מס הכנסה בישראל, ונע בין 14% ל-48%.

בשיערוך גס של עלויות העסקה בפורטוגל, העלות של רכישה ומכירה של נכס פורטוגל, היא 5%-20. בממוצע. עמלת התיווך הנהוגה במדינה היא גבוהה (3%-5% בצירוף מע״מ), והעלויות המשפטיות במדינה גבוהות יחסית (עד 2% בממוצע).

החל משנת 2008, קיימת אמנה למניעת כפל מס בין המדינות.

סגירת תפריט
Call Now Button

צור קשר

השאירו פרטים ונחזור בהקדם!