ניר שביב עורכי דין |Shaviv Law Office

שוק הנדל״ן ביוון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

סקירת שוק כללית 

*נכון לינואר 2020

לאחר קרוב לעשור שבו מחירי הנדל”ן ביוון צנחו, שוק הדיור היווני עבר למגמת התחזקות, וזאת בהתאמה לכלכלה היוונית המתאוששת ולהתייצבות אינפלציונית (צמיחה של שני אחוזים ב-2019 בכלכלה היוונית). באיזורים האורבניים של יוון, מחירי הנדל”ן עלו בקרוב לעשרה אחוזים ברבעון השלישי של שנת 2019 (עליה של בערך שני אחוזים ברבעון המקביל של 2018). אתונה, בירת יוון, הובילה את הצמיחה במדינה בשיעור עליית מחירים של כמעט 12% ברבעון ה-3 של 2019. עליות דרמטיות במחירי דיור נרשמו גם בסלוניקי ובערים נוספות.

כעת הביקוש לדיור בנדל”ן עולה: היתרי הבנייה גדלו ב-25% אחוזים בשנת 2019 באתונה. כדי להחיות את שוק הדיור, הציעה ממשלת יוון תושבות למשקיעים או שוכרים שאינם אזרחי האיחוד האירופי עם נכסים בשווי רבע מיליון אירו. התוכנית תקפה נכון לעכשיו למשך חמש שנים, והיא אף עשויה להתארך. 

נתונים נוספים מצביעים על כדאיות בשוק היווני: הכרזה על פטור ממע”מ למשך שלוש שנים על היתרי בנייה חדשים, ונכסים שטרם נמכרו. הפחתה בשיעור מס האנפיה (ENFIA, מס על בעלי נכסים שהוטל במסגרת תוכנית הצנע היוונית) וכן צעדים נוספים שהוכרזו על ידי הממשלה. כיום התשואה על נכסים במרכז אתונה עומדת על 4.2% בממוצע עבור דירות של 120 מ”ר. כמו כן, המחוקק אינו מתערב בשוק השכירות המקומי, והצדדים לחוזה מחזיקים בחופש חוזי יחסית גבוה (אם כי יש לדיירים הגנה עקרונית של עריכת חוזי שכירות לתקופה מינימלית של שלוש שנים, אלא אם הם בוחרים לוותר על כך). 

למשרדנו שיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מקומי באתונה, לצורך ביצוע עסקאות נדל״ן מורכבות, והקמת קרנות להשקעה בנדל״ן ביוון. כמו כן, משרדנו מנוסה בעריכת עסקאות במדינה, ומתמצא בחוק ובהסדרים המיוחדים למשקיעים ביוון.

שאלות תשובות

השוק ביוון מציע תשואה לא רעה לכסף (באתונה, באיזור ה-5% תשואה), בצירוף חוקי שכירות נוחים לבעלי דירות (אין מגבלות כלשהן על גובה השכירות). כמו כן, הכלכלה היוונית כאמור הציגה צמיחה של 2% בשנה שעברה.

המס על הכנסה משכירות הוא פרוגרסיבי, בין 15% ל-45% (תלוי בגובה השכירות). מס רווחי ההון על השקעה בנכס נדל״ן עומד על 15%.

בשיערוך גס של עלויות העסקה ביוון, העלות של רכישה ומכירה של נכס ביוון, היא 7%-11% בממוצע.

בין המדינות קיימת אמנת מס. המשמעות היא שתושב ישראל שהפיק הכנסה ביוון, האמנה תתיר זיכוי מהמס המתחייב בישראל את מס ששולם ביוון, עד לתקרת המס אשר הכנסה זו תהא חייבת במס בישראל. כמו כן, סעיף 13 לאמנה קובע כי רווח הון ממכירת נכס מקרקעין בידי תושב ישראלי ימוסה רק ביוון.

פרוייקטים שבצענו ביוון

סגירת תפריט
Call Now Button

צור קשר

השאירו פרטים ונחזור בהקדם!